اعلام زمان شروع عرضه سهام چهار پالایشگاه کشور

به گزارش وبلاگ موبایلستان، علی ربیعی واگذاری سهام شرکت های دولتی را از مهمترین اقدامات دولت برای رشد مالی کشور دانست گفت: این واگذاری ها منجر به سرمایه گذاری های مجدد در اقتصاد و صنعت خواهد شد که عامل اصلی برای رونق فراوری، افزایش اشتغال و سرمایه گذاری های جدیدتر می گردد.

اعلام زمان شروع عرضه سهام چهار پالایشگاه کشور

سخنگوی دولت در مصاحبه با ایرنا با اشاره به برنامه واگذاری سهام شرکت های دولتی گفت: عرضه سهام و واگذاری شرکت های دولتی، گام دیگری برای کوچک سازی دولت و عظیم کردن حوزه عمومی و بخش های صنعتی خصوصی در کشور به عنوان یک استراتژی از سوی دولت دنبال می گردد.

ربیعی با بیان اینکه دولت با اجرای سیاست های واگذاری سهام و شرکت ها بدنبال کسب درآمد و هزینه کرد درآمد های خود نیست، گفت: این واگذاری ها در نهاد های عمومی و یا در بخش هایی از دولت هم این درامد ها منجر به سرمایه گذاری های مجدد شده که همین امر زمینه ساز فراوری، افزایش اشتغال و سرمایه گذاری های جدیدتر می گردد

سخنگوی دولت با اشاره به استراتژی ها دولت در اصل 44، خصوصی سازی و واگذاری شرکت ها، گفت: این بعضی این روز ها الفاظی به کار می برند که دولت با این واگذاری ها می خواهد هزینه های جاری خود را تامین کند و یا پول آن را به بخش های غیرمولد ببرد که به طور قطع این گونه نیست.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه نمود: قطعا بخش هایی از درآمد های این واگذاری ها به بخش های مولد اختصاص خواهد یافت به خصوص در نهاد های عمومی مثل تامین اجتماعی یا سازمان تأمین اجتماعی نیرو های مسلح (ساتا) که (سهام) خود را عرضه خواهند کرد بنابراین است که منجر به سرمایهگذاری جدید گردد.

شروع عرضه سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس از اول تیر

ربیعی با بیان اینکه مرحله اول واگذاری ها به وسیله صندوق های واگذاری قابل معامله در بورس که یی تی اف (ETF) به صورت پذیره نویسی به جامانده آن انجام می گردد، گفت: پذیرنویسی به جامانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و بیمه البرز و بیمه اتکای امین از فردا (یکشنبه) 14 اردیبهشت شروع می گردد و تا 31 اردیبهشت 1399 ادامه خواهد داشت.

سخنگوی دولت اضافه نمود: مرحله دوم واگذاری ها به وسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس که در مرحله دوم واگذار خواهند شد، به جامانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس است که از اول تیرماه امسال شروع گردد.

عرضه سهام ایران خودرو، سایپا، فولادمبارکه و صنایع مس در نیمه دوم سال

ربیعی اضافه نمود: مرحله سوم واگذاری ایی تی اف به وسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، باقی مانده سهام دولت در ایران خودرو، سایپا، فولادمبارکه و شرکت صنایع مس است که این هم طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید در 6 ماهه دوم سال 1399 انجام گردد. بخشی از واگذاری به وسیله ای تی اف انجام خواهد شد که در سه مرحله انجام می گردد.

وی با بیان اینکه بخشی از واگذاری هم در قالب هلدینگ های تخصصی و به صورت مجزا خواهد بود، گفت: این ها برای این است که ما تمام شرکت های غیربورسی را هم بتوانیم تحت عنوان شرکت های بورسی واگذار کنیم. برای غیر بورسی ها هم اولویت ما شرکت های سودده است. این ها را در قالب هلدینگ های تخصصی یا به صورت مجزا می بریم.

ربیعی گفت: ایجاد هلدینگ های تخصصی البته به شرط آنکه هیچ شرکت جدیدی ایجاد نگردد یعنی یک هلدینگ تخصصی ایجاد می گردد با توجه به پوسته هایی که وجود دارد، از ظرفیت های این پوسته هااستفاده می گردد و شرکت جدیدی تاسیس نخواهد شد و از ظرفیت شرکت های موجود استفاده می گردد بنابراین اشکال شرکت های جدید را نخواهد داشت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه نمود: بخشی هم به صورت مجزا و پذیرش آن ها بازار سرمایه و واگذاری آن ها تا 49 درصد سهام است که اگر بخواهم به موارد مهم اشاره کنم واگذاری در قالب هلدینگ های پالایش نفت، هلدینگ های نیروگاهی و هلدینگ های کشاورزی است.

شرکت های سرمایه گذاری صنعت آب و برق واگذار می شوند

سخنگوی دولت واگذاری ها را به دو دسته هلدینگ ها و شرکت های مجزا تقسیم کرد و گفت: در واگذاری شرکت های مجزا، شرکت فولاد آذربایجان که به همراه طرح فولاد میانه قرار گرفته است و شرکت آلومینیوم ایران، هواپیمایی کیش ایر و مجموعه های فرهنگی و ورزشی پرسپولیس و استقلال هستند؛ البته شرکت های سرمایه گذاری صنعت آب و برق هم واگذار خواهد شد.

ربیعی اضافه نمود: دولت یک برنامه جامع و مفصل در زمینه واگذاری ها دارد؛ به طوری که در قالب سازمان های توسعه ای و شرکت های مادرتخصصی تا سقف 30 درصد در این بخش، پس از این که در بازار سرمایه پذیرش شوند، واگذاری ها انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به فهرست واگذاری سازمان ها و شرکت های دولتی، گفت: ایدرو و ایمیدرو از مهمترین سازمان های توسعه ای هستند که هر کدام با ارزش هایی که معین شده واگذار خواهند شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: فراوری نیروی برق حرارتی، سازمان تهیه کالای آب و برق (ساتکاپ) و در نهایت در بخش تخصصی ها شرکت ملی پالایش پخش فرآورده های نفتی است که دولت بنا دارد در مراحل مختلف و با شیوه های مختلف آن ها را به بخش خصوصی واگذار کند و با تامین اقتصادی آن ها بتواند در دوران کرونا از سرمایه گذاری های جدید و ایجاد اشتغال های جدید و یا حتی اتمام پروژه های نیمه تمام حمایت کند.

وی اضافه نمود: بعضی پروژه در کشور 90 درصد آن تکمیل شده است و فقط 10 درصد آن باقی مانده است که با توجه به شرایط تحریم و شرایطی که بودجه سال 99 دارد، بودجه عمرانی کافی برای اتمام آن ها در دست نیست، و دولت بخشی از درآمد واگذاری ها را برای اتمام پروژه های نیمه تمام استفاده خواهد نمود.

منبع: فرارو

به "اعلام زمان شروع عرضه سهام چهار پالایشگاه کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان شروع عرضه سهام چهار پالایشگاه کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید